Print
PDF

Results - 2012

 

                   Merit  List  April  2012

 

 

S.No.

Class

Programme

Name of the Student

Marks/Out of

Gold Medals

1

M Sc IV Sem

Zoology

Shruti Marhia

1323/1800

2

M Sc IV Sem

IT

Monika Chawla

1823/2400

3

M Com  II

Commerce

Kanika Chopra

1307/1550

4

M A  II

Economics

Amanpreet Kaur

722/1000

5

BFST-IV

 

Jyotsna Tandon

1808/2225

 

6

B A III (Honours)

Geog

Anhinav Bhardwaj

666/800

 

1st Position

7

M Sc  II Sem

Chemistry

Sumanpreet Kaur

703/900

8

M Sc II Sem

Zoology

Shruti Gupta  

718/875

9

M A  II Sem

Skt

Ritu Sharma

315/400

10

M Com IISem

Commerce

Sonika Seth

469/550

11

M A  II Sem

Economics

Neha Chopra

387/500

12

BFST-III

 

Prashant Sahni

513/600

13

BFST-II

 

Navjot Kaur

426/500

14

B A II (Honours)

Geog

Manita

149/200

15

B Sc I

IT

Komal

687/900

16

B Sc I

Compt. Sc

Shitiz

641/800

17

B Com I(Prof)

 

Supriya Duggal

584/700

18

B F S T –I

 

Ratananjali Sharma

430/550

 

                       

2nd Positions

S.No.

Class

Programme

Name of the Candidate

Marks/Out of

1

M Sc  IV Sem

Zoology

Bharti

1316/1800

2

M Sc  IV Sem

Chemistry

Rajwinder Kaur

1356/1675

3

M Sc  IV Sem

IT

Kamalpreet Kaur

1822/2400

4

M A II

Skt

Vijay Kumar

518/800

5

M Sc  II

Maths

Sahil Nagpal

763/1000

6

M A   II

History

Salony

564/800

7

M A  II

Economics

Mamta

718/1000

8

M A  II Sem

Skt

Jyoti Bala

288/400

9

M Sc II Sem

Zoology

Ravneet Kaur

664/875

10

M Sc  II Sem

Chemistry

Samriti Sharma

681/900

11

M Sc II Sem

Maths

Sandeep Kaur

400/500

12

M A   II Sem

Economics

Shafali Kapoor

350/500

13

BFST-IV

 

Varinder Kumar

1790/2225

14

BFST-III

 

Anjali Dhanjal

506/600

15

B Sc III

Non-Med

Ajay Kumar

1940/2400

16

B C A  III

 

Kamaldeep Kaur

1911/2500

17

BFST-II

 

Navneet Kaur

397/500

18

B Sc  II

Bio-Tech

Poonam Mehta

524/625

19

B A II(Honours)

English

Priyanka Sharma

130/200

20

B A II(Honours)

Geog

Subeshwar Mahaldar

146/200

21

BFST-I

 

Palni Kundra

428/550

22

B Com I (Prof)

 

Prabhleen Kaur

562/700

 

 

3rd Positions

1

M Sc II Sem

Maths

Harmanpreet Kaur

392/500

2

M Sc  II Sem

Maths

Ruchi

392/500

3

M A  II Sem

English

Winiee Sharma

243/400

4

B Sc III

Compt. Sc

Jasmeen Kaur

1915/2400

5

B Com I (Prof)

 

Nidhi Gupta

560/700